27 січня 1945 року військами Першого Українського фронту був звільнений перший і найбільший гітлерівський концтабір Аушвіц біля м.Освенцем (Польща). Тільки тут, в 70 км від Кракова, за роки війни – з 41-го по 45-й – було вбито більше 1,4 млн осіб, з яких 1,1 млн були євреями. На момент звільнення солдатами в концтаборі містилися 3 тисячі євреїв.
День звільнення Освенцема, 27 січня, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН як Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту 1 листопада 2005 року в резолюції 60/7. Ініціаторами виступили шість країн: Ізраїль, Україна, Росія, Канада, Австралія і США. Співавторами були ще 90 країн. Генеральна Асамблея ООН закликала держави-члени розробити і проводити освітні програми, щоб уроки Голокосту назавжди збереглися в пам'яті наступних поколінь і сприяли запобіганню актів геноциду в майбутньому. Вперше День пам'яті жертв Голокосту провели 27 січня 2006 року.
У нашому закладі з метою вшанування памʼяті жертв Голокосту вчителем Вікторією Самборин проведено годину-спогад “Голокост – трагедія і героїзм”, під час якої учні ознайомилися із задокументованими спогадами жительки села Козятин, Вінницької області Олександри Грушко, яка була вʼязнем номер 22392 концтабору смерті Аушвіца в польському Освенцемі.
Вічна пам'ять усім закатованим в таборах смерті!
|